Andamanid
Saladuslikud saared India ookeanis


16. jaanuar – 28. jaanuar 2020
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Argo Schneider

Andamanid

16. jaan – 28. jaan 2020  /  3992 € 

Andamani saared on üks paremini hoitud saladus maailmarändurite hulgas. Andamani saarestik koosneb umbes kahesajast enamasti asustamata saarest Bengali lahe ja Andamani mere vahel. Saari katab tihe troopiline vihmamets ja rannikul on levinud mangroovid. Tuntumaiks puhkuse kohaks saartel on Havlocki saar, mille imelised rannad on viimase kümne aasta jooksul järjepidevalt valitud maailma parimate randade hulka. Tänu Andamani saarte isoleeritusele (285 km mandrist) leidub seal palju endeemseid taime-, looma- ja linnuliike ning mitmeid haruldasi roomajad ja kahepaiksed. Andamani saarte põlisasukateks on väikesekasvulised tumedanahalised negriito hõimud. Suurem osa põliselanikest on „kodustatud”, kuid mõned on siiski säilitanud ürgse kultuuri ja animistliku usundi. Põliselanikke on alles jäänud alla 1000 inimese.  Saartel elab neli hõimu: andamanlased, onged, jarawa’d ja sentinellased, kellel igal oma saatus.  Andamanlased on kohanenud nüüdisaegse eluga, nad harivad maad ja kannavad tavalisi riideid. Onged on olnud põlised kütid ja korilased ning nende traditsiooniliseks riietuseks nii meestel kui ka naistel on väikesed niudevööd. Veel 50 aastat tagasi ei tundnud isegi toidu keetmist, et nüüd teevad jõupingutusi oma traditsioonilise eluviisi säilitamiseks.  Jarawa’sid ja sentinellasi pole antropoloogid ja etnograafid eriti uurida saanud, sest võõraid võetakse vastu mürginooltega. Kaugelt vaadates on teada vaid, et sentinellasete hõim elab kiviajas ning kasutab vibusid, harpuune ja kivikirveid. India valitsus asunud traditsioonilise eluviisiga hõime kaitsma ning nende jaoks on moodustatud kaitsealad. Andamani saared on antropoloogia huviliste jaoks tõeline maiuspala!

Fotod veealusest maailmast: Kaido Haagen

1. päev

Tallinnast Kolkatasse

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 4 hommikul.

Lend QR 6144 Tallinn-Helsingi 06.00-06.30 
Lend QR 304 Helsingi-Doha 09.10-16.20
Lend QR 540 Doha-Calcutta 18.55-02.05+1 päev

2. päev

Kolkata, India

Saabume Kolkata lennuväljale. Sõidame hotelli. Puhkame pisut ning seejärel sööme hommikust. Läheme linnaekskursioonile.

Päevane Kolkata linnaekskursioon: Dalhousie väljak, Howrah sild, The Pareshnath Jain tempel, Kumortuli, kohalik turg, lilleturg.

Kolkata (varasema nimega Calcutta) linna kõige vaimustavam tunnus on siiani Gangese jõgi, mida siin kutsutakse Hooghly'ks. Linna rajajaks peetakse Ida-India kompanii agenti Job Charnok'it, kes maabus jõe kaldale 1690. aasta augustis. Calcutta oli Londoni järel Briti impeeriumi tähtsuselt teiseks linnaks. Hooghly äärne Calcutta on säilitanud oma endise aura, põimides üheks veetlevaks kangaks mineviku ja tänapäeva.

Dalhousie väljak, kui Kolkata oli Briti India administratiivne keskus siis BBD (Binoy Badal Dinesh) Bagh oli võimukeskuseks. Põhjaküljel seisab imposantne Writers Building. Hoone ajalugu ulatub aastasse 1880, mil kirjatööga tegelevaid inimesi kutsuti "kirjutajateks". Endise Ida-India kompanii kirjutajad on nüüd välja vahetatud moodsate Lääne-Bengali valitsuse töötajate vastu ent Writers Building hoone on endiselt Lääne-Bengali valitsuse asupaigaks

Howrah sild, on kuulsaim Calcutta vaatamisväärsus ning ühtlasi üks maailma parim näide konsoolsillast. Howrah sild ühendab Howrahi linna  naaberlinna Kolkataga. Üle Hooghly jõe ehitatud sild ristiti algselt New Howrah sillaks ent hiljem, 1965. aastal,  nimetati ümber Rabindra Setu'ks Rabindranath Tagore'i järgi. Sild on 97 meetrit kõrge, 705 meetrit pikk ning silla ehituseks läks vaja 26 400 tonni terast. Tänapäeval on see üks tihedama liiklusega sildu maailmas.

Kolkata Pareshnath Jain tempel on  üks enim austatud ning pühamaid templeid Kolkatas. Templi kuulusrikkale ilule lisaks on tempel tuntud ka spirituaalse õhustiku poolest, mis meelitab siia hulgaliselt pühendunud usklikke. Lisaks templi imelisele sisemusele ümbritsevad templit  klaasmosaiikide ning Euroopa stiilis hõbedaste kujudega kaunistatud võluvad aiad. Aedade värvikirevad õied ja  purskkaevudest  purskuv vesi pakub suurepärast vaatemängu. Tiigis ujuvad värvilised kalad löövad sulpsu. Kogu ümbritsevast õhkub sulnist meelerahu ja harmooniat.

Kumortuli (või Kumartuli) oli algselt pottseppade piirkond Kolkata põhjaosas. Tänu kunstiliselt kõrgetasemelistele toodetele on pottsepad tuntust kogunud. Kolkata piirkonnas valmistatakse Hindu jumaluste savist kujukesi Kolkata religioossete festivalide tarbeks. Seda peetakse üheks Kolkata seitsemest imest. 

Täna on hommiku- ja lõunasöök hinnas.

Majutus The Park Hotel 5*, Tuba - Deluxe.

3. päev

Kolkata - melu Bengali lahe ääres

Hommikusöök.
Päevane linnaekskursioon: ema Teresa maja, India muuseum, Victoria memoriaal.

Ema Teresa maja. Ema Teresa rajas 1950. aastal uue Halastuse Misjonäride ordu. Ordu missiooniks oli ema Teresa enda sõnul "aidata näljaseid, hüljatud, kodutuid, pimedaid ja leeprahaigeid kõiki, kes on ühiskonnast välja tõrjutud ning keda varem või hiljem ootab surm". Vastavalt missioonile rajati mitmeid kodusid sealhulgas Nirmal Hriday (surijate kodu), Shanti Nagar (leeprahaigete kodu) ja  Nirmala Shishu Bhavan (lastekodu). Tänapäeval on selliseid kodusid mitmeis paigus ja abistajate ning toetajate hulgas on lisaks nunnadele ka palju vabatahtlikke. Ema Teresal on kogu tema pühaduse juures ka mitmeid kriitikuid.  Näiteks Germaine Greer on ema Teresat süüdistanud heategevuslikus imperialismis. Samas, nunnadega mõnda aega koos olnud ja nende rasket tööd näinud inimesed ei pea nunnasid ilmselt kunagi "piibliga virutavateks evangelistideks". Ema Teresa ise ütleb, et tema töö paneb sügavalt järele mõtlema. Tema inspiratsioon on puhtalt spirituaalne ning kristlik ent seda rakendatakse peamiselt füüsiliste vajaduste eesmärgil. Ema Teresa juhatusel missionide heategevus kasvas ning  laienes ka teistesse riikidesse. 1970ndateks sai Ema Teresast rahvusvaheliselt tuntud vaeste ning väetite kaitsja tänu dokumentaalfilmile ja Malcolm Muggeridge poolt kirjutatud raamatule "Midagi ilusat jumalale". 1979. aastal sai ema Teresa rahvusvahelise tunnustuse pälvides Nobeli rahuauhinna oma töö ja võitluse eest, millega ta oli leevendanud abi vajavate laste viletsust ja hädasid. Vananedes tuli Ema Teresal läbi teha kolm rasket operatsiooni ning tema viimased südamelööke jälgis terve maailm. 1997. aasta algul andis ema Teresa oma ameti üle õde Nirmalale. 

India muuseum. 1814. aastal rajati imeline muuseum Kolkatasse Park tänavale. India muuseumis on 100 000 eksponaati olles nii riigi suurim antiigi jms esemete varamu. Muuseum on pilgeni täis arheoloogia-, geograafia- ja botaanikaalaseid esemeid. Eksponaatide hulgas on Harappan'i tsivilisatsiooni säilmed, meteoriidid, Buddha tuhk, Shahh Jahan'i smaragdpokaal, inimembrüod, jne. Suursugune muuseumiehitis on Itaalia stiilis.

Victoria memoriaal on üks Kolkata tuntumaid vaatamisväärsusi. Täielikult valgest Makrana marmorist ehitatud memoriaal on üks India kaunimaid monumente ühendades ainulaadsel viisil parimat Euroopa klassikalist, eeskätt Briti, arhitektuuri  Mughali motiividega. Victoria memoriaali nurgakivi asetas Walesi prints 1906. aastal ning 1921. aastal õnnistati see sisse kuninganna Victoria auks. Ehitise suuruseks on 103 m korda 69 m ning kõrguseks 56 meetrit. Memoriaal avati avalikkuse jaoks 1921. aastal. Tuntud Briti kunstnike Thomas'i, William Daniell'i ja Zoffany teosed paiknevad just siin.

Täna on hommiku ja lõunasöök hinnas.

Majutus The Park Hotel 5*, Tuba - Deluxe.

4. päev 

Kolkata -Port Blair. Andamani saared.

Hommikul sõidame lennujaama ning valmistume lennuks Port Blair'i. Hommikust sööme lennukis. Port Blair'i saabudes sõidame hotelli. Varajane check-in. Pärastlõunal linnaekskursioon. Port Blair'i linnaekskursioon: Cellular vangla, Antropoloogia muuseum, Kalanduse muuseum,  Mereväe muuseum (Samudrika), Sagarika (Cottage Emporium)

Lend Indi Go 6E 282  Kolkata - Port Blair  07.35 -09.50     

Tere tulemast maailma paremini hoitud saladuste saartele - Andamani saartele! Pikka aega on saared olnud mähitud salapära ja legendide loori. Alles hiljuti on saared jõudnud reisihimuliste teadvusesse kui paik mida kindlasti peaks külastama.  Andamani ja Nicobari saared on maailma üks unikaalsemaid ja olulisemaid antropoloogilisi paiku. Saared on koduks kuuele aborigeenihõimule: andamanid, onged, jarawad, sentinellased Andamani ahelikus ning shompeni ja nicobari hõimud Nicobari lõuna ahelikus. Enamasti on hõimud segunenud Indiast sisserännanutega, vaid sentinellased on valinud jääda oma saarele. Nimi Andaman tuleneb hindu jumala Hanumani nime malaikeelsest variandist Handuman. Saared olid tuntud juba muistsetele meresõitjatele ning tihti nimetati neid kannibalide saarteks. Tänu valitsuse tugevatele piirangutele ja kontrollile, valvsale mereväele, endise vangilaagri aurale ning keskkonna aktivistide jõupingutustele on Andamanid säilinud eheda ja puhtana.

Cellular vangla, tuntud ka kui Kālā Pāani (Must vesi), on koloniaalaegne vangla Andamani ja Nicobari saartel. Britid kasutasid vanglat poliitvangide eksiili saatmiseks. Paljud tuntud dissidendid, teiste hulgas Batukeshwar Dutt ja Veer Savarkar , olid siin vangistuses India iseseisvus võitluse ajal. Tänapäeval on see rahvuslik memoriaal.

Antropoloogia muuseum sai alguse 1975-76.aastal. Port-Blairis asuv Antropoloogia muuseum on etnograafiline muuseum, kus on piltlikult näha Andamani saarte põlisasukate elu. Andamani saarte põlisasukateks on väikesekasvulised tumedanahalised negriito hõimud ning Nicobari põlisasukateks Sumatra saare elanikega sarnanevad mongoliidse rassi esindajad. 

Kalanduse muuseum  asub  Rajiv Gandhi  veespordikeskuse lähedal Port-Blairis. Muuseumis on eksponeeritud saarte vee-elu ja Bengali lahes elutsevaid endeemseid mere-elukate liike.

Täna on hommiku- ja õhtusöök hinnas.

Majutus hotellis Fortune Resort Bay Island 4* (A/C Standard Garden Facing Room).

5. päev

Port Blair – Havelocki saar

Hommikusöök hotellis. Seejärel sõidame hotellist sadamasse. Asutame end saarte vahelisele parvlaevale ja sõidame 2,5 tundi Havelock'i. Havelock'i jõudes majutume hotellis. Pärastlõuna vaba. 

Havelocki saar on saanud nime Henry Havelocki järgi, kes oli Indias tegutsev  Briti kindral. Praegune elanikkond koosneb Bengalist tulnud asunikest. See on Andamani ja Nicobari saarestikust üks ainukene paik, kus India valitsus on lubanud ja toetab turismi arengut. Siin asub ka üks Andamani kauneimaid randu ning bambusest hütid majutuseks. Havelocki saar on sobilik neile, kes soovivad kiirest elutempost korraks maha astuda ning saare rahulikku tempot nautida.

Õhtusöök hotellis (hinnas).

Majutus Munjoh Resort 4* (A/C Villa). 

6.-10. päev

Havelocki saar

Hommikusöök hotellis. Vabad päevad saaremõnude jaoks.

Õhtusöök hotellis (hinnas)

Valik tegevusi  (tasuda eraldi kohapeal)

Retk Elevandi randa. Elevandi rand on üks unikaalsemaid randu Havelocki saarel. Rannas asuvad korallid on suurepärased. Seega on rand parim koht snorkeldamiseks. Hind 15 USD.

Retk Radhanagar randa.  Pärastlõunane retk saare kaunimasse randa. Radhanagar'i rand valiti ajakirja Times poolt Aasia parimaks rannaks 2004. aastal. Suurepärane rand, kus lopsakas rohelus heidab siidisele pärlikarva liivale väga teretulnud varje. Türkiis-sinine vesi kutsub mere-elu avastama. Ujumiseks on sobilikud liivase põhjaga rannaribad ning nende kõrval asuvad korallrifid on põnevad snorkeldajate jaoks.  Hind 35 USD

Õhtusöök hotellis (hinnas).

Majutus Munjoh Resort * (A/C Villa). 

11. päev

Havelock - Port Blair  - Chennai (Lõuna-India)

Hommikusöök hotellis. Asutame end parvlaevale ning sõidame Port Blair'i (2,5 tundi). Seejärel sõidame lennuväljale ning lendame Kolkatasse. Majutume hotellis.

Lend  Spice Jet SG 607  Port Blair Chennai    14.45-16.55     

Õhtusöök hotellis (hinnas).

Majutus Fortune Select Grand 4* (Standard Room).

12. päev

 Chennai

Hommikusöök hotellis.
Päevane Chennai linnaekskursioon. Lõunasöök kohalikus restoranis. Hotellituba kasutamiseks kuni õhtuni. Õhtul kell 23.00 sõidame lennujaama. 

Chennai (endise nimega Madras) on tüüpiline India linn ning ühtlasi on see ka  Tamil Nadu pealinnaks. Kuigi linn on üks vanimaid brittide asulaid jäi linna vaimsus muutumatuks. Linna Briti minevikku on jäänud meenutama katedraal ja Püha Georgi kindlus. Marina rand on  pikkuselt teine rand maailmas. Püha Georgi kindlus on oli brittide tugipunktiks ning siit alustas Robert Clive Briti võimu ekspansiooni. 

Linnekskursioonil külastame nii tänapäevaseid kui ajaloolisi huviväärsusi. Esmalt vaatame Victoria  kunstigaleriid, Pronksi galeriid  ja Madrase muuseumi. Seejärel sõidame läbi  Egmore'i  Georgetown'i ja peatume St. George kindluse juures, kus asub kohalik parlament. Kindluse vallide sees asub  St. Mary kirik, mis on vanim anglikaani kirik Aasias.  Kirik ehitati 1680. aastal. Kindluse muuseumis on Raj'i reliikviad.  Seejärel sõidame mööda Marina randa, külastame  San Thome katedraali, kus asuvad Kristuse jüngri St Thomase maised säilmed ning vanim kristlik misjon Aasias. Viimane peatus on Shivale pühendatud Kapaleeswarar'i templi juures, kus on võimalik jälgida Hindu rituaale.

Lõunasöök kohalikus restoranis (hinnas). 
Majutus Fortune Select Grand 4* (Standard Room).

13. päev

Chennai - Doha - Helsingi - Tallinn

Lend QR 529 Chennai – Doha 03:20 06:05
Lend QR 301 Doha – Helsingi 08:30 13:55
Lend QR 6139 Helsingi – Tallinn 16:25 17:00 Reisi hind: 3992 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennud
 • majutus 4* -5* hotellides
 • hommikusöögid
 • lõuna-ja õhtusöögid programmis märgitud päevadel ja kordadel
 • laevasõit Havelocki saarele
 • programmis märgitud ekskursioonid
 • transfeerid
 • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • majutus üheses hotellitoas 1100 eurot
 • ekskursioonid Havelocki saarel

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Andamanid

16. jaanuar 2020 – 28. jaanuar 2020