Alaska
Suurejooneline loodusreis, kus viibime Alaska kuulsates rahvusparkides, liigume avaratel põhjamaistel maastikel, tutvume haruldase elustiku ja kohaliku kultuuriga


6. august – 19. august 2020
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Argo Schneider

Alaska

6. aug – 19. aug 2020  /  5950 € 

Alaska ehk aleuudi keeles „Suur maa“ eristub kõikidest teistest paikadest maakeral. Alaska on Ameerika Ühendriikide pindalalt suurim ja kõige hõredamini asustatud osariik. Karmikoeline ja looduslikult ürgne  Alaska suudab endast ikka ja jälle vaimustama panna! Uhked mäed, sealhulgas Põhja-Ameerika kõrgeim hiiglane Denali (McKinley), liustikud ning kalu täis jõed on suurepärased paigad matkamiseks, loodusretkedeks ja huvitavateks avastusteks. Rändamine siin pakub unustamatuid mälestusi - kalu püüdvad karud, tundras uitavad sametiste sarvedega karibud või emapõder koos oma väikese vasikaga, ainulaadsed põlisrahva kultuurid ning Venemaa ja kullapalaviku päevade pärandid. Alaskal on seda kõige võimalik tunnetada vahetult – just oma ihukarvadega!

1. päev

Saabume Fairbanksi.

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 04.45.
Lend LH885 Tallinn-Frankfurt 06.15-07.45.
Lend DE2050 Frankfurt-Fairbanks 14.45-17.20. 

Ajavahe Frankfurdi ja Anchorage vahel on 10 tundi.

Kuna asume nii kaugel põhjas, siis on meil valgust palju – päevad on pikad ja ööd lühikesed! Sõidame Fairbanksi, mis asub 64. laiuskraadil, kõigest 240km polaarjoonest.

Majutus Fairbanksis Rivers Edge Cottages.

2. päev

Päev Fairbanksis ja selle ümbruses.

Hommikusöök.
Tutvume Fairbanksi - kuldse südame linnaga.
Külastame Fairbanksi Ülikooli muuseumi - Alaska loodusteaduslike väljapanekute kuldvaramut.

Sõidame külla Fairbanksist 15 miili kaugusel elavale Kyia Bouchard'ile, kes on tuntud haskide - alaska kelgukoerte kasvataja. Kyia annab täieliku ülevaate kelgukoertest ja nende võistlustest (Yukon Quest, Ititarod). Kyia kodus on fantastiline kollektsioon kõigest, mis on seotud kelgukoertega ja loomulikult, üle 40 koera!

Siinkandis on ka parim koht kogu Alaskat (Põhja-Jäämerest Vaikse ookeanini) läbiva naftajuhtme uurimiseks. Selleks on spetsiaalne külastuskeskus, vaatame ka siin ringi.

Hilisel pärastlõunal jõuame tagasi Fairbanksi.

Majutus Fairbanksis: Rivers Edge Cottages.

3. päev

Teel Denali rahvusparki. Atabaski keskus Nenanas.

Hommikusöök.
Alustame sõitu lõuna suunas. Nenana külas külastame kultuurikeskust, kus tutvume atabaski põlisrahvaste kultuuriga.

Kõrge mäeahelik pakub jalustrabavaid vaateid, põhjasuunal näeme Yukoni jõgikonda ja lõunasuunal täielikku Alaska panoraami.

Edasi suundume Denali Rahvusparki, kus veedame kolm ööd Denali Grizzly Bear hotellis, mis kuulub juba neljandat põlvkonda põlisele Alaska perekonnale. Täna hoolitseb hotelli ja meie eest Scott Reisland.

Majutus Denalis Grizzly Bear Resort hotellis.

4. päev 

Maailmakuulus ürgse loodusega Denali rahvuspark.

Varajane hommikusöök.

Tõuseme vara ja sõidame rahvuspargi bussiga Denali looduses. Siin näeme ürgset loodust, kus elavad grislid (pruunkaru alamliik, kelle nimi horribilis viitab ta suurusele ja ohtlikusele), põdrad ja sametiste sarvedega karibud (Põhja-Ameerika põhjapõdrad). Roheline tundra ilmutab juba sügise märke, puudel võib märgata esimesi kollaseid lehti. 

Sõidame nii kaugele rahvuspargi südamesse, kui üldse on võimalik - Kantishnasse. See teekond on pikk, ületame mitmeid kurusid, möödume Wonder'i järvest. Selge ilmaga saadavad meid vaated Põhja-Ameerika kõrgeimatest lumistest tippudest.

Põhja-Ameerika kõrgeim mägi, Denali (endise nimega McKinley), on kõrgmägironijate sihiks olnud alates 1913. aastast, mil mäe tipp esmakordselt vallutati. Mägi asub põhjapolaarjoone ja Vaikse ookeani lähedal, mistõttu selle ilmastikutingimused on väga karmid. See muudab 6190m kõrguse mäe vallutamise eriti ihaldusväärseks. Sobiva kliima ja hõlpsa ligipääsu tõttu kasutatakse mäge ka treenimispaigana, et hiljem vallutada Himaalaja rohkem kui 8000m kõrgusel asuvaid tippe, sealhulgas Everesti mäge. Denali mäel on palju nimesid ja enamik neist tähendavad tőlkes (atabaski keelest) "hiiglast vői hiiglaslikku".

Õhtuks tuleme tagasi oma majutuskohta Denalis - Grizzly Bear Resort hotelli.

5. päev 

Denali rahvuspark. Denali mäe juurde maandumisega liustikul. Matk Healy mäele.

Hommikusöök.

Soovijatel on võimalus haruldaseks lennuks Denali mäe juurde, kus väikelennuk maandub suuskadel liustikule. Lend on lisatasu eest, 525 USD, vaata lähemalt www.flydenali.com

Külastame Denali rahvuspargi peamist looduskeskust, kus on esmaklassilised loodusväljapanekud ja suurepärane raamatupood. Keskuses saab vaadata loodusteemalist lühifilmi Denali rahvuspargist.

Võtame ette "Mount Healy Overlook" matka. See on u 4-tunnine matk Healy mäele, kust selge ilma korral avaneb võimas panoraamvaade Denali mäeahelikule.
Matkarada on 4,3km pikkune. Keskmiselt kulub selle läbimiseks 2 tundi, allatulek on tavaliselt 1,5 tundi. Kõrguste vahe on 600m. Esimene pool matkast on läbi kuusemetsa, seejärel oleme avatud maastikul, kust juba avanevad head vaated. Matka ajal on alati võimalik poolelt teelt tagasi alla pöörduda. Healy mäe kõrgus on 1737m.

Õhtuks tagasi majutuskohta.

Majutus Denalis: Grizzly Bear Resort hotellis.

6. päev 

Denali Highway – kruusane mägitundratee.

Hommikusöök.

Varahommikul võtame suuna itta, imelisele ja metsikule Denali mägitundrateele. See mägine tundrapiirkond pakub unustamatuid vaateid Alaska aheliku karmikoelistele ja kõrgetele jääga kaetud mägedele. Meile avaneb tõeliselt lummav vaatepilt.

Alpiradadel ja mäenõlvadel, võime augustis korjata mustikaid. Pühendunud loodussõpradele pakub avastamisrõõmu otsida maastikult karibuid ja tundralinde.

Pärast neljatunnist sõitu peatume John Sandelmeieri ja Zoya DeNure koduhoovis. John ja Zoya tegelevad kelgukorete treenimisega. Samuti hoolitsevad nad oma parimast võistlemise east väljakasvanud koerte eest. John on tuntud üle Alaska - tänu mitmetele võitudele kuulsas kelgukoerte võistlussarjas Yukon Quest. John räägib meile kelgukoerte treenimisest, võistlustest ja paljust muust. Hea võimalus vaadata, kuidas Alaskal elatakse!

Teeme kerge jalutuskäigu matkarajal, mis viib MacLareni mäeni. Matkame kokku umbes 2-3 tundi. Mäenõlvadel kulgeval matkarajalt avaneb suurepärane vaade avarale maastikule koos lugematul arvul mägede ja liustikega. See on ka arheoloogiline piirkond, kus esimesed inimtegevuse jäljed pärinevad üle 10 000 aasta tagusest ajast. Miks me siin matkame? Ikka selleks, et tunnetada tundra ilu ja lõputuid vaateid oma ihukarvadega. Suu saab mustaks mustikatega.

Peatume Jack ja Naidine Johnsonile kuuluvas Tangle River Inn majutuskohas. Neil on väga stiilne, tõeline 70-ndate Alaska baar. Kerged joogid ja söögid ning teekond jätkub.

Pärast lõputuid fotopeatuseid jõuame õhtuks Wrangell-St Eliase rahvuspargi lähedusse. 

Majutus Gakona lodžis, mille omanik on meie hea tuttav Clif Potter.
Clifi pere peab Alaska üht vanimat  majutuskohta – “Gakona Road House”, mida võiks võrrelda meie kõrtsiga. Meie seltskond on jagatud kahe majutuskoha vahel:
Gakona lodžis (3 majakest) ja 2 miili edasi asuvas Riverview Inn palkmajades (5 maja).

7. päev

Gakona. Päev aktiivseks puhkuseks. 

Hommikusöök.
Siinne piirkond pakub kalastuseks suurepäraseid võimalusi.

Copper jõe vesikonna lõhed on tavalisest rasvasemad, kuna nad peavad rändama sadu miile ja vajavad selleks tavapärasest suuremaid energiavarusid. Neid peetakse maailma parimateks lõhedeks. Pole vahet, millisest Copper jõekäärust lõhe on püütud, seda nimetatakse alati ühtmoodi Copper jõe lõheks.

Augustis tuleb ülesjõge punane lõhe – nerka.

Lõhepüük Copperi lisajõel Gulkanal on meeldejääv elamus. Mida kalaga teeme – fileerime ja küpsetame õhtusöögiks! Clifi abikaasa valmistab õhtusöögiks metsiku ja enda püütud lõhe!

Kui kalapüük ei paelu, siis võib osaleda raftingul Gulkana jõel. Selliseid vaateid pole meile senini avanenud. Kaldaäärsetel puudel on mitmeid valgepea-merikotkaste pesasid.

Täisvarustusega poolepäevane organiseeritud kalastusretk maksab 250 USD.

Majutus Gakona lodž/Riverview Inn.

7. päev

Wrangell-St Eliase rahvuspark. Matk Liberty Falls'i rajal.

Hommikusöök kas Homeri (Riverview Inn'i peremees) või Clifi juures. Sageli juhtub nii, et Clif laseb oma abikaasal kauem magada ja praeb ise meile hommikusöögiks mune.

Sõidame Wrangell-St Eliase rahvusparki, mis asub Kesk-Alaska idaosas. Siin on Chugachi, Wrangelli ja St Eliase mäeahelike ristumispaik, mida kutsutakse ka "Põhja-Ameerika mäekuningriigiks". Tegemist on Ameerika Ühendriikide suurima rahvuspargiga, mis on suisa kuus korda suurem kui Yellowstone'i rahvuspark. Wrangell-St Elias hõlmab enda alla üle 60 000 ruutkilomeetri puutumata mägismaad - see on suurem kui kogu Eesti kokku!

Külastame Wrangell-St Eliase rahvuspargi keskust. Teeme siin lühikese (1km) matka Alaska taigas. 
Jätkame teekonda rahvuspargi mägiteedel. 

Teeme matka Liberty Falls rajal. Esimene pool matkast on läbi kuusemetsa, kohati on tõus raske, kuid jõudes avatud maastiku vaadeteni, on pingutus olnud seda väärt (vaata meie reisikirjelduse suurt avapilti)! Raja pikkus on ca 3km. Kuid kuna seal käib vähe rahvast, on osa rajast tähistamata ("loodusesse kadunud"). Seetõttu otsustame kohapeal, kas teeme ringi, või matkame tagasi tuldud teed.

Edasi suundume Chitina asulasse. Endine vasekaevanduslinn on kui kummitus keset ürgset loodust. Ümberringi kõrguvad üle 5000m kõrgused Wrangelli mäed. See on tõeliselt erakordne vaatepilt.

Sõidame võimsa Copper jõe juurde, kus näeme kalapüüdmiseks kasutatavaid kalaveskeid.
Õhtuks tagasi majutuskohta Gakona lodžis/Riverview Inn'is.

9. päev

Lambamäed ja retk Matanuska liustikul.

Hommikusöök.  
Sõidame läände, lambamägede (Sheep Mountains) suunas.
Olles juba pikalt Alaskal ringi sõitnud, suudab siinne loodus endast ikka ja jälle vaimustama panna! Uhked mäed ja liustikud, kuhu sa ka ei vaataks.
Täna läheme Matanuska liustikule. Sõidame selleks päris liustiku lähedale ja igaühel, vastavalt oma võimetele, on võimalus teatud maani liustikul käia.

Majutus Sheep Mountain Lodžis, kelle omanik on meie hea tuttav Mark Fleenor oma perega. Marki restoranist saab kogu ümbruskonna parimaid desserte.

10. päev

Lambamäed, matkad looduses. Kotkajõe looduskeskus.

Hommikusöök. Lahkume Lambamägedest, möödume Lõvipea mäest ja võtame suuna Kotkajõe looduskeskusesse. Enne seda aga teeme peatuse Palmeri linnas, mis on ümbruskonna talunike peamine turukeskus. 

Kotkajõe ümbruses teeme 2,5km pikkuse matka Alberti rajal. Juhul, kui rada on karude kohaloleku tõttu suletud (põhjukseks ikka grislikarud, kes siia kalale tulevad), siis teeme lühikese jalutuskäigu teistel radadel.

Pärastlõunal jõuame Alaska osariigi pealinna – Anchorage’i.

Anchorage on karmikoeline, looduslikult ürgne, aga teisalt kaunis ja linlike mugavustega.

Majutus Anchorage'i kesklinna parimas hotellis - Captain Cook 4+*. 

11. päev 

Karuvaatlus Clarki järve rahvuspargis.

Hommikusöök.
Täna pakume välja: kas vaba päev Anchorage'is või terve päev karude otsingul Clarki järve rahvuspargis (lisatasu eest - väljalend kestab 10 tundi ja maksab 950 USD).

Alaskal on lendamine üliolulise tähtsusega, sest suurem osa maast on hõredalt asustatud ja ilma teedeta. Ainuke viis kaugele pärapõrgusse jõuda on kasutada vesilennukeid. Alaskal on rohkem lendureid, kui ükskõik kus mujal maailmas.

Lendame vesilennukitega Anchorage’st Clarki järvele. Juba veest õhkutõusmine ja maandumine järvel on omatte elamus. Olles jõdnud Clarki järvele, asume väikepaatidesse ja nendel algabki meie karusafari. Karud armastavad lõhekala, selleks tulevad nad järvekaldale, kindlasse kohta, ja mõne hetkega hüppavad vette! Meil avaneb ainulaadne võimalus oma silmaga näha, jälgida ja pildistada maailmakuulsaid Alaska poolsaare pruunkarusid Clarki järve rahvuspargis. Tuleb aga rõhutada, et looduses ei saa kunagi midagi garanteerida.

Majutus Anchorage'i kesklinna parimas hotellis - Captain Cook 4+*.

12. päev

Kenai Fjordide rahvuspark. Kruiis privaatse jahiga Holgate liustiku juurde.

Hommikusöök.
Täna sõidame Anchorage'ist lõunasuunas, Kenai poolsaarele. Pärast 2,5 tunnist sõitu jõuame Sewardi - sadamalinna, kust asume vaid meie grupile reserveeritud jahile (mis kuulub Jim ja Kathleen Barkley'le), millega teeme 6-tunnise sõidu Kenai rahvuspargi fjordides.
Tänane päev sõltub palju ilmast, kui see on meile soodne, siis jõuame välja Aialiki lahele ja näeme Holgate'i liustikku. Liustiku keel ulatub otse merre ja sageli võib ka näha liustiku murdumist. Kuigi küürvaalade rännuaeg on varasuvel, võib siiski kohata ka üksikuid seiklejaid. Siin võib kohata veel mõõk- ja kääbusvaalasid.
Laeval on maksimaalselt 16 reisijat, meile pakutakse kruiisi ajal ka kerge lõunasöök.

Kes on kalamehed, saavad samal ajal väikese jahiga (kuni 6 inimest) Resurrectioni lahes hõbelõhet püüda (silver salmon). Augusti keskpaik on hõbelõhe kõrgaeg. Kalapüük on lisatasu eest, 135 USD.

Hilisõhtuks jõuame tagasi Anchorage'i.

Majutus Anchorage'i kesklinna parimas hotellis - Captain Cook 4+*.

13. päev

Anchorage.

Hommikusöök. Vaba hommik. Soovijatel on võimalus külastada Alaska parimat ajaloo- ja kunstimuuseumi, kus asub ka Arktika uurimiskeskus - Smithsonian Arctic Studies Center. 

Pärastlõunal, kell 15.00 sõidame lennujaama.
Lend DE2051 Anchorage-Frankfurt 18.05-14.00+1, lennuaeg 9t45min.

14. päev

Tagasi kodus.

Lend LH884 Frankfurt-Tallinn 20.50-00.05.Reisi hind: 5950 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Alaskale
 • transport meie grupile vastavalt programmile
 • rahvusparkide maksud
 • hommikusöögid
 • majutus programmis märgitud (või sarnase tasemega) hotellides 
 • reisijuht alates Tallinnast
 • ekskursiooniprogramm vastavalt kirjeldusele

Lisatasu eest:

 • programmis vastavalt märgitud tegevused:
  Karuvaatlus Clarki järvel 950 USD
  Kalapüük Gulkana jõel 250 USD
  Rafting Gulkana jõel 125 USD
 • lend koos maandumisega liustikul 525 USD
 • majutus üheses hotellitoas 950 eurot

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Alaska

6. august 2020 – 19. august 2020